PONOŽKY A JEJICH DÉLKA, MATERIÁL A VZORY, TO VŠE MĚNÍ ZPŮSOB, JAKÝM SE BUDETE ZABÝVAT ZMÍNĚNOU PONOŽKOU.

Při psaní článků ve stylu módy je téměř nutné přistupovat k tématu oblečení s rozmyslem. Na věci, nad kterými se v běžném životě dvakrát nezamýšlíme, si my, autoři módních textů, bereme lupu a kontrolujeme je.

V tomto článku se v duchu podíváme na styly pánských ponožek a zeptáme se: Jaké jsou různé typy pánských ponožek? A kdy je který z nich vhodný?

Na konci čtení tohoto článku budete překvapeni (a stejně jako já možná zarmouceni), kolik toho nyní víte o typech ponožek pro muže. Jaký je rozdíl mezi ponožkami typu crew a quarter? Nebo kompresní ponožky a podšívkové ponožky? Jaká je ideální tkanina pro ponožky na cvičení? Všechny typy pánských ponožek vám prozradíme.

Tyto znalosti jsou velmi užitečné a na svou rodinu můžete o letošních Vánocích udělat skutečný dojem, když budete analyzovat a pitvat jejich nevyhnutelný dárek v podobě ponožek. Nenechávejte si je však jen pro svou rodinu.

Můžete o tom vyprávět i ostatním nezaujatým mužům na večeři, v baru, nebo dokonce i když stojíte ve frontě na objednávku rychlého občerstvení. Pokud ale chcete tuto informaci jen zamknout v trezoru své mysli, je to také v pořádku. Bez dalších epistemologických úvah vám přinášíme cenné informace o typech ponožek pro muže.

KLÍČOVÉ POZNATKY
Ve světě ponožek se s generickým nákupem pánských ponožek (tj. hromadnou objednávkou nákladu černých žebrovaných ponožek nebo čtvrťových ponožek) skutečně daleko nedostanete. Je však zásadní vzít v úvahu díry ve vašem šatníku (a ponožky).

Potřebujete ponožky k obleku? Sportovní ponožky? Nebo neviditelné ponožky pro nošení tenisek v létě? Poznejte své typy pánských ponožek již nyní a v budoucnu nebudete strádat.

1 NÍZKÉ PONOŽKY, KTERÉ NEJSOU VIDĚT

Ze všech stylů pánských ponožek jsou ponožky “no show” nejvíce neviditelné. Ne doslova, jen by neměly být vidět při nošení mokasín nebo tenisek. Jsou ideální, pokud chcete mít pohodlí ponožek, které se potí, odírají a nepáchnou, ale nechcete, aby překážely čistému estetickému vzhledu vašeho outfitu.

Jedno varování: pokud dobře padnou, mohou být skvělým letním nákupem. Pokud vám však ponožky, které nejsou vidět, při pohybu sklouzávají kolem nohy dolů, víte, že je jen málo věcí, které by vás víc dráždily. Sbalí se vám kolem prstů na nohou a způsobí čiré rozbroje. Moje rada? Pořiďte si tlusté se silnou gumou a střílejte na malé polstrování na zadní straně, které pomůže s tvorbou puchýřů a celkovým pohodlím.

2 VYSOKÉ PONOŽKY, KTERÉ SE NEOKOUKAJÍ

Stále nejsou vidět, ale sedí o něco výše kolem chodidla než nízká verze. Lepší krytí chodidla u vysokých no-show ponožek znamená menší pravděpodobnost uklouznutí. Na no-show ponožkách obecně je dobré to, že nechávají vyniknout designu boty a nespoléhají se na kompliment od ponožky, jak tomu bylo dříve. Nejlépe se hodí pro lodičky, mokasíny, mokasíny a tenisky.

Stojí za zmínku, že riskují vzhled na nízkých mokasínech, jako je pár G H Bass Weejuns, i když to lze napravit výběrem stejné barvy vysoké now show ponožky jako mokasín. Záleží na ponožce a mokasínu.

P.S. V názvosloví typů pánských ponožek se všechny no-show ponožky označují také jako “liner socks”.

3. PONOŽKY S NÍZKÝM STŘIHEM

Ponožky s nízkým střihem jsou obvykle opatřeny žebrovaným lemem na kotníkové kosti a samotné ponožky sedí jen viditelně nad botou s nízkým střihem. Nabízejí pohodlí, odolnost a ochranu před odřením kotníku. Navíc zaručeně nesklouznou dolů kolem nohy. A skvěle fungují i jako sportovní ponožky, takže jsou univerzálnější než ponožky bez nohavic. Nevýhodou je, že jsou vidět, takže si barvu vybírejte moudře, pane. Na běhání v létě používám své neforemné ponožky Calvin Klein s nízkým střihem.

4. PONOŽKY NA KOTNÍKY

Ze všech různých typů pánských ponožek je kotníková varianta de facto sportovní ponožkou. Nehrozí, že by vám spadly, protože se zvedají kolem kotníku, takže je můžete vystavit peklu a ony to přežijí. Zbytečně však příliš nezakrývají nohu a nehromadí se v nich teplo.

Zde je důležité zvážit tloušťku a materiál. Silné kotníkové ponožky mohou být dobré pro zimní trénink/běh, stejně jako nepromokavé kotníkové ponožky, jako jsou velmi bezpečné ponožky od Sealskinz. Většinou však bude vyhovovat středně silná nebo tenká bavlna, protože je odolná, dobře absorbuje pot a je přirozeně prodyšná.

5. ZKRÁCENÉ PONOŽKY NEBO tzv. QUARTER SOCKS

V podstatě se jedná o dlouhou sportovní ponožku nebo “krátkou crew”, jak se jí někdy říká. Často mají značky jednoduchou barvu nebo své logo po straně, aby to mělo streetwearový/skejťácký nádech. Díky tomu jsou stylovou volbou pro nošení vytahaných šortek, aby vypadaly elegantně jako skejťácké.

S kalhotami bych to neriskoval. Nechtěli byste se přece ztrapnit tím, že byste ukázali tělo, když se nohavice kalhot zvedne příliš vysoko, že ne? Fuj, ne, samozřejmě že ne.

6. PONOŽKY CREW

Ačkoli různé typy pánských ponožek jdou hluboko do dvojciferných čísel, crew ponožky jsou nejvíce ponožky na tomto seznamu. Je to to, co většinu lidí napadne, když se řekne: ponožky. Jsou obecné, klasické, příjemné a nesmírně univerzální, a pokud si do konce života koupíte jen jedny ponožky, ať jsou to ponožky crew; zvládnou (téměř) všechno.

Ty pravé budou v létě vypadat úchvatně s párem vansů a šortkami a tričkem. Ale také se hodí ke kalhotám, protože kalhoty nikdy nebudou (neměly by být) tak vysoké, abyste viděli jejich konec. Turisté často volí tuto délku, protože přidaná ochrana nohou při nošení šortek je bonus. Vždycky se dá ponožky nějak stylizovat, ale ponožky typu crew mají podle mého názoru největší všestrannost.

7. PONOŽKY DO PŮLI LÝTEK

Řečeno na rovinu: tato ponožka se zvedá do poloviny lýtka. Wow. Známé také jako “ponožky do délky kalhot”. I když je lze najít v silných materiálech, obvykle se vyrábějí z tenkých materiálů, protože se musí nasoukat do nějaké elegantní kožené společenské obuvi. Naznačují prezentace v PowerPointu, pochybné offshorové účty a seriózní čtvrtletní výnosy. AKA, obchodní ponožky.

8. PODKOLENKY

Uhodli jste správně. Tyto ponožky se zvedají až ke kolenům a zakrývají celé lýtko. Původně se nosily proto, že pleteniny ponožek byly příliš volné na to, aby udržely ponožku nahoře bez pomoci toho boubelatého svalu zvaného lýtko. Představte si ponožky pro školáky. A pokud chcete vypadat jako školák, pomatený dospělý nebo Němec, považujte za povinnost nosit je s kraťasy.

Všichni ostatní je nosí pouze s kalhotami. Pokud si pořídíte silný materiál, mohou být obzvlášť uspokojivé při nošení v zimě, kdy přinášejí další izolační vrstvu na dolní část nohy. Často se však dodávají v tenčích materiálech, díky čemuž jsou užitečné jako ponožky do šatů, tj. k nošení ke krejčovskému oblečení a formálnímu dress codu, jako je Black Tie.

9. LYŽAŘSKÉ PONOŽKY

Žádný jiný typ ponožek pro muže nemůže nahradit velmi specifické ponožky Ski sock. Lyžařská ponožka je podkolenka, která je proti zápachu, zmírňuje pocení a její tepelné vlastnosti udržují omrzliny na uzdě. Pokud jste lyžař, jistě víte, že pořízení správného páru může znamenat rozdíl mezi nejlepší a nejhorší dovolenou.

Doporučuji merino vlnu, protože splňuje všechny výše uvedené náležitosti, navíc je přírodní a skvěle izoluje. Lyžařské ponožky také chrání před nepřirozeným pustošením lyžařské boty po celé holeni.

10. ATHLETICKÉ PONOŽKY

Používá se při sportu, fitness a cvičení. Tkanina musí být především ultraprodyšná, aby se vypořádala se zvýšeným pocením. Za druhé musí být odolná, protože se bude potýkat s oděrem, vlhkostí a nečistotami. Navíc může mít v některých oblastech specifické polstrování (např. žebrování na nártu).

Sportovní ponožky mohou být také známé jako “trubkové” ponožky, což značí klasické dva nebo tři pruhy (ale rozhodně ne čtyři pruhy) u lemu ponožky. To vnáší do stylu vintage estetiku.

11. OBLEKOVÉ PONOŽKY

Společenské ponožky jsou určeny pro formální nošení. Dodávají se v často strohých tónech krejčovského řemesla (šedé, černé, hnědé a námořnické) a jsou velmi tenké, aby se daly navléknout do zakázkových oxfordek, derbies nebo brogues. Určitě i z tohoto důvodu působí tlusté ponožky a společenská obuv prostě odporně.

Jsou, troufáme si říct, módním zločinem, který se trestá povýšeným úšklebkem. Oblekové ponožky se dají sehnat i se vzorováním, ve výrazných barvách, a dokonce i z hedvábné látky, což vše může vašemu fraku dodat šmrnc.

12. TERMO PONOŽKY

Termoponožky udrží vaše prsty v teple, protože jsou silnější než většina běžných typů ponožek pro muže. To pomáhá zachytit více vzduchu, který se pak zahřívá a nemůže uniknout, což udržuje vaše nohy v teple.

Termoponožky mohou být vyrobeny ze syntetické vlny, bavlny nebo ještě jemnějších variant, jako je kašmír nebo jačí vlna. Mějte na paměti, že zvyšují objem nohy, a proto ovlivňují střih bot. Nejvíce tepla ztrácíte z končetin a hlavy, takže jsou nedílnou součástí pro zahřátí v kousavém mrazu (ve skutečnosti si právě teď jdu jedny navléknout na nohy z kostek ledu).

13. PONOŽKY DO BOT

“Froté smyčky” není název kdovíjaké britské obiloviny, ale konkrétní bavlněné konstrukce. Používá se na vycházkové boty, aby poskytovala polstrování a pohyblivost. Snižuje se tak riziko, že si během celodenní túry naděláte puchýře. Některé turistické ponožky se dodávají se dvěma vrstvami látky, které se nasouvají jedna přes druhou.

To znamená, že k oděru při chůzi dochází mezi tkaninami, a ne mezi vaší pokožkou a botou. Měl jsem jeden pár a byly to nejteplejší ponožky, jaké jsem kdy měl, a nikdy jsem neměl puchýře. Nezapomeňte, že pokud nosíte kotníkové boty, ujistěte se, že jsou ponožky kolem kotníků dostatečně vycpané, aby vydržely brutální celodenní chůzi.

14. KOMPRESNÍ PONOŽKY

Kompresní ponožky jsou dalším pánským stylem ponožek, který přistane ve sportovním žánru. Nosí je běžci a sportovci ke kompresi lýtkového svalu a někdy ani neobepínají chodidlo.

Komprese svalu teoreticky vytváří zvýšený průtok krve do dané oblasti, zlepšuje dobu regenerace a snižuje riziko zranění, otoků a bolesti. Fungují? V tomto případě je to zatím ve hvězdách. Neoficiální důkazy poukazují na zlepšení doby zotavení a na to, že máte vzhled seriózního běžce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Close
Sign in
Close
Cart (0)

Žádné produkty v košíku. Žádné produkty v košíku.